Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zalecamy odświeżenie przeglądarki w celu poprawnego wyświetlenia strony.

Odśwież swoją przeglądarkę
Kontynuuj przeglądanie

Cloud computing w Polsce - wyzwania i czynniki sukcesu

#Chmura

2020 - 01 - 29
Polski rynek usług w chmurze rozwija się bardzo dynamicznie. Szczególny wzrost inwestycji w usługi chmurowe zarejestrowano od roku 2018. Biorąc pod uwagę stan w latach poprzednich 2014-2016, odsetek polskich firm korzystających z chmury rósł o 1% rocznie. Wśród firm wzrosła popularność chmury prywatnej, lecz nadal w zestawieniu z korzystaniem z własnych zasobów IT.
Najczęściej używanym modelem chmury w 2018 roku był SaaS, 33% firm deklarowało korzystanie z modelu IaaS lub PaaS. Wydatki na chmurę publiczną i prywatną w Polsce wzrosły o 26,6%.
Polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej dostrzegają potencjał usług chmurowych oraz konieczność przeniesienia biznesu do chmury.
W roku 2019 chmura nadal cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Preferencje największych firm w zakresie typów wykorzystywanej chmury, funkcji i zakresu zastosowania rozwiązań chmurowych pozostają niezmienne. Odmiennie do roku poprzedniego, w 2019 przoduje chmura prywatna, osiągając poziom aż 40% wśród dużych przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań chmurowych.
Popularność poszczególnych rodzajów chmury wśród dużych przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań chmurowych w Polsce (%), 2019


Wykres 1. Przetwarzanie danych w chmurze w Polsce 2019. 
Źródło: Raport PMR, Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”

Cloud computing w Polsce - wyzwania i czynniki sukcesu
Kluczowymi czynnikami, które spowodowały wzrost zainteresowania rozwiązaniami chmurowymi wśród firm są:
- przyrostowo napływające dane Big Data,
- zmiana modelu rozliczeniowego CAPEX na OPEX,
- wzrost rynku aplikacji mobilnych,
- model uiszczania opłat za usługi chmurowe zgodnie z wykorzystanymi zasobami, bez konieczności kupowania licencji.
Segment usług chmurowych z roku na rok zwiększa udział w rynku usług IT i rynku informatycznym. Najczęściej rozwiązania chmurowe wybierają firmy z branż produkcji montażowej, handlu detalicznego oraz hurtowego, a także telekomunikacji i mediów.
Prognozy na kolejne lata rozwoju usług chmurowych w Polsce są bardzo obiecujące:

Wykres 2. Wartość (mld zł) i dynamika (%) rynku cloud computing w Polsce, 2017-2020
Źródło: Raport PMR, “Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”

Już dziś możemy zaobserwować wzrost konkurencji wśród największych dostawców chmury tj. Google Cloud Platform oraz Amazon Web Services. Olbrzymi krok zdecydowało się wykonać Google, które dołączyło do oferty Operatora Chmury Krajowej i otworzy w Polsce Region Google Cloud Warszawa, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Microsoft ma natomiast ugruntowaną pozycję na rynku polskim, a jego produkty są znane użytkownikom od wielu lat. Partnerzy skupiają swoją sprzedaż na produktach chmurowych tego dostawcy takich jak: Office 365Azure
Rozwój polskiego rynku usług chmurowych niesie za sobą także wyzwania, którym Partnerzy muszą podołać. Oczywistym jest zwiększenie kompetencji wśród Partnerów w zakresie migracji do chmury, czy wdrożenia rozwiązań chmurowych u klientów. Zaobserwujemy również znaczny wzrost usług doradczych i integracyjnych.
Podsumowując, chmura obliczeniowa dynamicznie się rozwija zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Coraz częściej staje się ona uzupełnieniem, a nawet zastępstwem dla klasycznej formy wdrożeń technologii informatycznych w organizacjach. Polska musi nadążać za ogólnoświatowymi trendami, które coraz szybciej zaczynaj wypierać używane przez lata rozwiązania IT na rzecz cloud computingu.
Zastanawiasz się czy przenieść swój biznes do chmury? Jeżeli tak, skontaktuj się z nami!

tel.: +48 22 8273257
Email: info@alna.pl

Bartosz Wachnik

Bartosz Wachnik

Ekspert ds. Transformacji cyfrowych i biznesowych

Profil autora