Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zalecamy odświeżenie przeglądarki w celu poprawnego wyświetlenia strony.

Odśwież swoją przeglądarkę
Kontynuuj przeglądanie

Nieograniczona usługa analityczna – Azure Synapse

#Azure

2020 - 03 - 16
W dobie ciągłego przyrostu danych niezbędne są narzędzia, które sprostają wymaganiom stawianym przez użytkowników. Wymagania te dotyczą gromadzenia i analizy danych - działania takie umożliwiają pozyskiwanie cennych informacji, wpływających na strategiczne decyzje.
Przedsiębiorstwa gromadzą dane osobowe, dane dotyczące procesów produkcyjnych itd. Z badań OVH i Intel wynika, że prawie połowa firm, które już stosują Big Data zamierza kontynuować swoje inwestycje w analitykę w przyszłości. W Polsce przedsiębiorstwa wybiórczo korzystają z rozwiązań Big Data. Oczywiście potrzeba analizy danych jest coraz częściej dostrzegana i wykorzystanie rozwiązań z tego zakresu wzrasta z roku na rok.
Jednym z najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorstw chcących ulepszyć prowadzoną analitykę jest usługa Azure Synapse Analytics, która łączy funkcjonalności hurtowi danych z analizą danych big data.  Jest ona w pełni zintegrowana z innymi usługami firmy Microsoft jak Power BI,Dynamics,Azure Machine Learning, czy Azure Data Share. Azure Synapse Analytics to ewolucja Azure SQL  Warehouse.
Nieograniczona usługa analityczna – Azure Synapse
Dzięki usłudze Azure Synapse specjaliści od danych mogą wyszukiwać zarówno dane relacyjne, jak i nierelacyjne przy użyciu znanego języka SQL. Można to zrobić za pomocą bezserwerowych zapytań na żądanie w celu eksploracji danych i analizy ad hoc lub w celu zapewnienia zasobów dla najbardziej wymagających potrzeb w zakresie hurtowni danych.
Aby lepiej zrozumieć ideę usługi Azure Synapse Analytics należy zaznajomić się z usługa Azure SQL Data Warehouse. Wydany przez Microsoft jako Gen 1 w 2016 r. i Gen 2 w 2018 r.. Najwyższej klasy natywna hurtownia danych OLAP w chmurze. Zgodnie z definicją firmy Microsoft hurtownia danych Azure SQL jest zarządzaną usługą w skali petabajtów, mającą kontrolę nad niezależnym zarządzaniem obliczeniami i pamięcią. Oprócz elastyczności związanej z obciążeniem, pozwala także użytkownikom wstrzymywać warstwę obliczeniową, jednocześnie utrzymując dane w celu obniżenia kosztów w środowisku płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Niektórzy z jego konkurentów to Amazon Redshift, Google BigQuery, Snowflake i Presto.
Według Microsoftu Synapse Analytics pomaga klientom wykorzystywać dane o wiele bardziej wydajnie, produktywnie, szybko i bezpiecznie, łącząc informacje ze wszystkich źródeł danych, hurtowni i systemów analizy dużych zbiorów danych.
Co więcej, ta usługa umożliwia firmom czerpanie korzyści z przełomowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i analiza danych. Technologie te pomagają ekspertom lepiej zrozumieć informację jaką niosą dane, pracownikom lepiej radzić sobie z ich żmudnymi zadaniami, a wyszukiwarki rozpoznają ludzkie cele stojące za wpisanym zapytaniem.
Usługa Azure Synapse Analytics została zaprojektowana specjalnie w celu wspierania stale rozwijającej się strategii DevOps. Tutaj personel operacyjny i programistyczny ściśle współpracują ze sobą, aby tworzyć i realizować usługi, które działają lepiej przez cały cykl życia. Dzięki tej ulepszonej wersji Microsoft poprawił niektóre funkcje, których brakowało w usłudze Azure Data Warehouse. Jest to więc coś więcej niż zwykły rebranding.
Poza oferowaniem najnowszych funkcji Synapse Analytics, Azure dodatkowo upraszcza konfigurację i korzystanie z nowoczesnych platform danych. Zamiast odrębnych narzędzi w różnych interfejsach zapewnia jeden interfejs, w którym użytkownik może wykonywać wiele zadań:

Dlatego Azure Synapse Analytisc można określić mianem „brakującego łącza” spajającego magazyn danych z ich analizą, gwarantując dokładniejszą pracę bez zmartwień o bezpieczeństwo danych przy jednoczesnej maksymalizacji wartości dla Twojej firmy!
Jeżeli Twoja firma zmaga się ciągłym przyrostem danych, gromadzeniem ich oraz analizą, w celu podejmowania strategicznych decyzji - Synapse Analytics pomaże Ci  wykorzystywać dane o wiele bardziej wydajnie, produktywnie, szybko i bezpiecznie.
Aleksandra Krupa

Aleksandra Krupa

Computer Cloud Specialist

Profil autora