Wykorzystanie Power Apps we wdrożeniu Business Central

#Power Apps

2021 - 07 - 08
Obecnie na rynku coraz częściej dostępne są platformy, które pozwalają tworzyć i rozbudowywać oprogramowanie bez dużej znajomości kodowania w języku programowania. Jest to trend widoczny od kilku lat, aby umiejętność kodowania nie była utrudnieniem w rozbudowaniu systemów informatycznych.
Rapid Application Development, Robotic Process Automation - to przykłady platform Low-Code. Ich historia sięga lat 90-tych, Obecnie coraz bardziej zyskują na popularności rozwiązania takie, jak Power Apps, czy Power Automate. Podbijają one obecny rynek. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta -  niski próg wejścia związany z kompetencjami programowania oraz brak konieczności zatrudniania dodatkowych programistów. 
Platformy Low-Codowe są właściwie wyjściem naprzeciw zwiększającego się popytu nad podażą programistów. Przykładem narzędzia Low-Code jest wspomniany wcześniej Power Apps. To usługa wchodząca w skład Power Platform tuż obok Power BI. Daje ona możliwość tworzenia aplikacji bazujących na danych pochodzących z różnych systemów. Jednym z przykładów jest system ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central. 
Power Apps umożliwia automatyzację procesów biznesowych bez konieczności wchodzenia przez użytkownika do systemu ERP, tzn. programowania w AL.
Dzięki wykorzystaniu Power Automate można zautomatyzować mi.in. następujące procesy:
1. Proces akceptacji faktur.
2. Proces automatyzacji importu danych z innych systemów.
3. Proces automatyzacji wystawiania faktur sprzedaży wynikający z naliczenia zużycia zasobów.

Zalety wykorzystania Power Apps:
  • Łatwość obsługi – w większości przypadków, tworząc aplikacje, nie dotykamy programowania. Power Apps działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”, przez co korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne.
  • Integracja – usługa umożliwia integrację z dowolnymi systemami, w tym Dynamics 365 Business Central.
  • Dostępność – dostęp poprzez przeglądarkę o każdej porze, z każdego miejsca.
  • Wzrost – jak wynika z prognoz Gartnera w 2024 r. już 65% aplikacji będzie opracowywanych w platformach Low-Code.
  • Innowacyjność – maksymalne usprawnienie procesów tworzenia oprogramowania, tworzenie aplikacji metodą „drag & drop” sprawia, że prostą aplikację może wykonać właściwie każdy.
  • Szybkość – redukcja do minimum ręcznego tworzenia kodu, przez co aplikacje Low-Code w Power Apps powstają szybko, sprawnie i są łatwiejsze do zmiany w przyszłości.
  • Digitalizacja oraz automatyzacja procesów – rozwiązania Low-Code przyczyniają się do automatyzacji różnych procesów, dzięki czemu stanowią zalążek do transformacji cyfrowej.
Power Apps to trend, który będzie dynamicznie się rozwijał. Sektor biznesowy na pewno przyspieszy dzięki zastosowaniu tej technologii, a narzędzia dostępne na rynku szybko będą mogły być dostosowywane do indywidualnych potrzeb poszczególnych podmiotów.
Wykorzystanie Power Apps we wdrożeniu Business Central
Bartosz Wachnik

Bartosz Wachnik

Ekspert ds. Transformacji cyfrowych i biznesowych

Profil autora